Sponsorlu Bağlantılar

Etiket Konusu ‘Hoşgörü Deyimleri’

Hoşgörü İle İlgili Deyimler ve Anlamları

Hoşgörü Deyimleri, Hoşgörüyle İlgili Deyimler ve Anlamları

Netten alıntıladığımız, insanın hoşgörülü olması gerektiğini ifade eden deyimleri anlamlarıyla birlikte siz ziyaretçilerimiz için derleyip toparladık. Ödev konularınızda sizlere faydalı olacağını umuyoruz. İyi ödevler.

Baba adam
Anlamı: Ağır başlı, iyi yürekli, olgun, hoşgörülü, yaşlıca adam.”Ne baba adammış meğer, ailesinden değil, komşularından bile kimseyi ihmal etmedi.”

Anlayış göstermek
Anlamı: İstenilen veya söylenilen bir şeyi hoşgörüyle karşılamak:

Göz yummak
Anlamı: Kabahatlerini, kusurlarını hoş karşılamak, görmezlikten gelmek,bağışlamak.”Sana bu yaşa gelinceye kadar göz yumdum, ama artık yeter.”

Hoş görmek (karşılamak)
Anlamı: Gücenilecek veya karşılık gelinecek bir davranışı hoşgörü ile karşılamak, anlayışla karşılamak, kusur saymamak

Hâlden anlamak
Anlamı: Bir kimsenin içinde bulunduğu zor durumu kavrayarak, anlayıp sezerek hoşgörülü olmak, anlayış göstermek.”Dedem hâlden anlayan birisidir, bize iyi davranacağına eminim.”

Yiğitlik sende kalsın
Anlamı: “Karşısındaki anlamasa da hoşgörü göster, özveride bulun, ılımlı davran, böylelikle soylu davranışını göstermiş olursun” anlamında bir anlaşmazlığa son vermek için taraflardan birine söylenir.

İdare etmek
Anlamı: 1. Yönetmek, çekip çevirmek. 2. Tutumlu olmak, kullanmak. 3. Elvermek,yetmek, yetişmek, korumak, kurtarmak. 4. Hoş görmek, göz yummak. 5. Örtbas etmek.”Bu ayakkabıyı bu fiyata veremem, çünkü idare etmez.”

İnsan hâli
Anlamı: Olabilir, doğaldır, hoş karşılamak gerekir.

Gönül eri
Anlamı: Açık yürekli, güvenilir, hoşgörüsü geniş, ehli dil (kimse).”O ihtiyar adam tam birgönül eriydi.”

Yorum Yap - Akrostiş Şiir Gönder